Diş taşı temizliği dişe zarar verir mi?

Diş taşı temizliği, ağız bakım rutinin önemli bir parçasıdır ancak birçok kişi diş taşı temizliğinin güvenli olup olmadığı hakkında şüpheleri var. Birçok hastamız diş taşı temizliği diş minelerine zarar veriyor mu? Diş taşı temizliği sırasında diş minesi çiziliyor mu? Gibi sorular sormaktadır. Bu yazıda diş taşı temizliği nasıl yapılıyor ve zararı var mıdır konularına değineceğim.

Efsanaleri yıkmak

Diş Temizliği Dişlere Zarar Verebilir mi? 

Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımının yanı sıra profesyonel diş temizliği, dişlerin sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar. Bazı insanlar diş taşı temizliğinden kaçınırlar çünkü bunun ağrılı olacağını ve dişlerine zarar verebileceğini düşünürler. Ancak diş temizliğinin dişlere zarar vereceği bir efsanedir. Aksine temizlik düzenli bir şekilde yapılmadığı takdirde, diş çürükleri, diş eti kanaması ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Diş taşı temizliği gerekli midir?

Gün içinde, dişlerimizin üzeri bakterilerle dolu bir film tabakasıyla(plak) kaplanır. Dişin üzerinde biriken plak zamanla diş taşına dönüşür. Dişin üzerinde biriken plak ve diş taşının içindeki bakteriler, dişlerde çürümeye ve diş etlerinde kanama ve iltihaplanmaya neden olur.

Diş fırçalama dişlerin üzerinde biriken plağın büyük bir kısmını temizler ama her zaman tam olarak çıkaramayabilir. Bir diş hekimi tarafından (yılda iki kez önerilir) yapılan periyodik diş temizliği, dişlere daha kapsamlı bir temizlik sağlayarak çürük ve diş eti iltihabı olasılığını önlemeye yardımcı olur.

İnsanlar Neden Diş Temizlemenin Zararlı Olduğunu Düşünüyor?

Efsane 1: Diş Temizleme Diş Minesini Zayıflatır

Profesyonel bir temizlik sırasında, diş taşı ve plağı temizlemek için metal ve ultrasonik aletler kullanılır.  Diş taşı tabakası ne kadar sert olursa diş hekiminin o kadar kuvvetli kazıması gerekir. Bazı kişiler, bu işlem sırasında dişin minesinin çizileceğini düşünür. Ancak dişin minesi çok güçlüdür ve temizlik sırasında çizilemez veya zarar göremez. 

Diş taşı ne kadar uzun süre ağızda kalırsa o kadar sertleşir ve temizleme sırasında daha fazla baskı uygulanmasını gerektirir. Daha sık temizlik daha az ve yumuşak diş taşı anlamına gelir ve bu nedenle temizlik sırasında daha az baskı uygulanır.

Efsane 2: Diş Temizliğinden sonra daha fazla diş taşı birikir

Diş taşı temizliği sırasında daha önce dişler üzerinde birikmiş olan taş ve plak temizlenir ancak daha sonra birikecek plak temizliği hasta tarafından hekiminin anlattığı şekilde yapılması gerekir. Eğer diş fırçalama etkin ve düzenli bir şekilde yapılmazsa plak ve diş taşı tekrar birikir. Eğer böyle bir durumla karşılaşıyorsanız diş fırçalama metodunuzda yanlış veya eksiklik olduğunu düşünmeniz ve mutlaka hekiminizden bu konuda size yol göstermesinin istemeniz gerekiyor. 

Efsane 3: diş taşı temizliği çok ağrılı bir işlemdir.

Diş taşı temizliği genelde ağrısızdır ve lokal anesteziye ihtiyaç durulmadan yapılır. Diş taşı temizliğinden sonra bazen dişlerde hassasiyet hissedilebilir. Ancak bu durum geçicidir ve zamanla azalmaya ve tamamen yok olmaya başlar. Bu süreçte hassasiyet giderici macunların kullanımı bu süreci kısaltır ve kolay geçmesine yardımcı olur.

Diş eti hastalıkları hakkında daha fazla bilgi almak için 0312 466 75 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın