İmplant diş ağrı yapar mı?

Ankara implant diş ağrı yapar mı? İmplant yapılan diş kaç gün ağrır? İmplant diş rahatsız eder mi? İmplant diş protez takıldıktan sonra ağrı yapar mı? İmplant diş ağrısı nasıl geçer? Gibi soruları bu yazıda cevaplamaya çalışacağım.

İmplant eksik dişleri telafi etmek için çene kemiğinin içine yerleştirilen vida şeklinde yapay köklerdir. Kaybedilen dişlerin yerine konulması çiğneme, konuşma, estetik gibi nedenlerle oldukça önemlidir. İmplant eksik dişleri telafi etmek için en ideal seçenektir. İmplant dişler titanyum, titanyum alaşımları veya zirkonyumdan yapılmaktadır. İmplantların yapay kökler olması akıllara ‘implant ağrı yapar mı?’ sorusunu getiriyor. İmplant diş elbette ağrı yapabilir. Normalde dişlerimizin kökleri çene kemiğinin içindedir. İmplantlar da kaybedilen dişlerin köklerinin yerine çene kemiğinin içine yerleştirilir. Dolayısıyla doğal dişlerde olduğu gibi, implantta da ağrı olabilir. İmplant dişte farklı ağrı tipleri vardır. Örneğin implant cerrahisi sonrasındaki birkaç günde, ağrı olması normaldir. Diğer en yaygın sebep ise implant çevresinde enfeksiyon gelişmesidir.

İmplant yapılan diş kaç gün ağrır?

İmplant cerrahisi sonrası, birkaç gün ağrı ve/veya şişlik olması normaldir. Bu ağrı yapılan implant sayısı, kemiğin yapısı, yapılan cerrahiye göre değişir. Cerrahi sonrası ağrı ve şişliği engellemek için hastaya mutlaka ağrı kesici reçete edilir ve cerrahi sonrası talimatlar verilir. Genelde cerrahi sonrası şikayetler 3. günden sonra hafiflemeye başlar.

İmplantın ağrısının bir diğer sebebiyse implant çevresinde gelişen enfeksiyondur. Enfeksiyon her zaman ağrı yapmamakla birlikte, bazen ağrıya sebep olabilir.

İmplant diş rahatsız eder mi?

İmplant dişten bahsederken aslında üç parçadan bahsediyoruz. İmplant vidası, ara parça ve protez diş. Bu sebeple implant bölgesinde rahatsızlık geliştiyse öncelikle detaylı bir muayeneyle bu parçaların hangisinden kaynaklandığı tespit edilip ve doğru tedavi uygulanmalıdır.

İmplant diş protez takıldıktan sonra ağrı yapar mı?

İmplant diş protez takıldıktan sonra da ağrı yapabilir. Ancak daha önce de bahsettiğim gibi ağrının protezden mi, ara bağlantıdaki sıkıntıdan mı implanttan mı olduğu tespit edilip ve doğru tedavi uygulanmalıdır.

İmplant diş ağrısı nasıl geçer?

İmplant dişin ağrısından bahsederken farklı durumları farklı şekilde ele almak gerekiyor. Eğer implant cerrahisinden hemen sonra oluşan ağrıdan bahsediyorsak, bu ağrı genelde hasta cerrahi sonrası verilen talimatlara uyarsa 3-7 gün içinde geçecektir. Ancak eğer daha sonra gelişen bir ağrıdan bahsediyorsak mutlaka muayene edip ağrının kaynağını bulmak gerekir. Bu aşamada ne kadar erken muayene ve tedavi yapılırsa, tedavinin başarısı o kadar yüksek olacaktır.

Ankara İmplant Uzmanı Dr. Şehrazat Ziya

Bir Cevap Yazın