Elma sirkesi diş eti çekilmesine İyi gelir mi?

Elma sirkesinin diş etine faydası var mı? Elma sirkesi diş eti çekilmesine ve diş eti kanamasına iyi gelir mi? Elma sirkesiyle gargara yapılır mı? Elma sirkesinin diş ve diş etlerine zararı var mı? gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Günümüzde sağlıklı yaşam ve doğal ürünlere ilgi giderek artıyor. Hepimiz hayatımıza sürekli artarak giren kimyasallardan elimizden geldiği kadar uzaklaşmaya çalışıyoruz. Bu durum ağız hijyeni ürünleri için de geçerlidir. Acaba rutinde kullanılan diş macunları ve gargaralar yerine, doğal bir ürün kullanabilir miyiz? Kullandığımız bu doğal ürünler diş eti çekilmesine veya kanamasına faydalı olur mu? Soruları kafaları karıştırıyor. Elma sirkesi de son zamanlarda diyet kürlerinde artan bir ilgiye maruz kalmış ve aynı şekilde acaba diş ve diş eti sağlığına da iyi gelir mi diye merak uyandırmış.

Elma sirkesi doğal bir ürün ve doğru kullanıldığında elbette yararları vardır. Ancak unutulmamalıdır ki doğal bir ürün de yanlış kullanıldığında zararlı olabilir.

Elma sirkesinin diş etine faydası var mı?

Diş eti ile ilgili en yaygın şikayetler diş eti kanaması ve diş eti çekilmesidir. Diş eti kanaması ve diş eti çekilmesine sebep olan temel etken ise ağızdaki bakterilerdir. Ağızdaki bakteriler diş etinde iltihap yaparak kanamaya veya çekilmeye sebep olabilirler. Elma sirkesini bu gibi durumlar için önerenler ise, sirkenin ağızdaki mikropları öldürdüğünü, dolayısıyla bu hastalıklara iyi geldiğini öne sürüyorlar. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki bu durumla ilgili ispatlanmış herhangi bir bilimsel çalışma mevcut değil.

Diğer yandan bilimsel araştırmalardan biliyoruz ki, dişler üzerinde yapışan ve hastalık oluşturan bakterileri sadece ağız suyu ve gargaralarla uzaklaştırmak mümkün değil. Bu yapışan bakterileri uzaklaştırmak için mutlaka dişleri fırçalamak gerekiyor.

Peki dişleri fırçalarken elma sirkesiyle fırçalamak doğru olur mu?

Dişleri elma sirkesiyle fırçalamak doğru olmadığı gibi, tamamen zararlıdır. Bunun sebebi ise sirkenin asidik bir yapıda olmasıdır. Dişleri sirke gibi asidik bir sıvıyla fırçalamak diş minesinin asidin etkisiyle aşınmasına sebep olur. Bu şekilde aşınan diş minesi zamanla geri dönüşü olmayan hasarlar alır.

Elma sirkesinin diş eti kanaması ve diş eti çekilmesine yarar sağlaması için de gargara şeklinde kullanılması önerilmiştir. Ancak daha önce de bahsettiğim gibi herhangi bir gargaranın diş eti iltihabına sebep olan bakterileri tamamen uzaklaştırması mümkün değil. Buna ek olarak elma sirkesi asidik yapısı sebebiyle aşınmalara sebep olarak kalıcı zararlar verebilir.

Daha beyaz dişler için neler yapılabilir?

Dişleri doğru fırçalamanın yöntemi nedir?

Ankara Diş eti Uzmanı Dr. Şehrazat Ziya

1 thought on “Elma sirkesi diş eti çekilmesine İyi gelir mi?”

  1. Geri bildirim: Daha beyaz dişler için neler yapılabilir? - Uzm. Dr. Şehrazat Ziya

Bir Cevap Yazın