Diş Kronları

Diş kronları veya diş kaplamaları ne zaman kullanılır? Hangi malzemelerden yapılır ve ömrü ne kadardır? Bu yazıda bu konulardan kısaca bahsedeceğim.

Diş kronları, dişte çürük veya travma sebebiyle doku kaybı varsa veya estetik sebeplerle dişler üzerine yerleştirilen kaplamalardır. Diş Kaplamaları dişleri korumak veya dişlerin şeklini/rengini düzeltmek için kullanılır. Diş kaplamaları metal destekli porselen, zirkonyum veya seramikten yapılabilir. Genellikle düzenli iyi ağız hijyeni dışında özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar.

Diş kronları nelerden yapılmıştır?

Diş kronları birçok farklı malzemeden yapılabilir.

Metale destekli porselen

Bu tip diş kaplaması, porselenin altındaki metal sebebiyle dayanıklıdır ve yıllarca kaplama malzemesi olarak kullanılmıştır. Ancak doğal dişler gibi ışık geçirgenlikleri yoktur ve zamanla metalin koyu rengi dişeti kenarında koyu bir yansımaya sebep olabilir.

Zirkonyum

Zirkonyum dayanıklı ve beyaz renkte bir malzemedir. Ayrıca vücutla uyumlu bir malzeme olduğu için dişetinde reaksiyona sebep olmaz. Zirkonyumun ışık geçirgenliği doğal dişler kadar olmasa da oldukça estetik bir malzemedir.

Tam seramik

Bu tip diş kaplamaları, diğer kaplama türlerine kıyasla en iyi doğal renk eşleşmesini sağlar. Metal alerjiniz varsa da iyi bir seçimdir. Tam seramik kronlar ön dişler için iyi bir seçimdir.

Diş kronlarının ömrü ne kadardır?

Ortalama olarak, diş kronlarının ömrü 5 ila 15 yıl arasında sürer. Bir kronun ömrü, kronun maruz kaldığı “aşınma ve yıpranma” miktarına, ağız hijyeni uygulamalarını ne kadar iyi takip ettiğinize ve diş gıcırdatmak gibi ağızla ilgili kişisel alışkanlıklara bağlı olabilir.

Diş kronlarının bakımı nasıl yapılır?

Kronun çürümemesine rağmen, üzerini kapladığı dişin kenarı çürüyebilir. Genellikle normal dişlerde önerildiği gibi kaplamaları da florürlü diş macunu ve diş ipi ile temizlemek gerekir.

Bir diş kronunun yararları ve riskleri nelerdir?

kronlar, zayıf veya kırılmış dişleri korumak için yapılır. Ayrıca düzensiz şekilli veya lekeli dişlerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olurlar. Kronlar, uygun şekilde bakılırsa uzun yıllar dayanabilir.

Ancak bazen kırılabilir veya düşebilir. Bunun nedeni iyi yapışmamış olması olabilir veya kronun altındaki dişin çürümüş olması olabilir.