Diş Eti Hastalıkları ankara

Ağızdaki bakteriler, temelde iki çeşit hastalığa sebep olurlar. Bunlardan en çok bilineni diş çürükleridir. Diğeriyse diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı genelde ağrısız seyrettiği için hasta tarafından farkedilmez. 

Diş eti hastalığı nedir?

Diş eti iltihabı başlangıç aşamasında diş etlerinde kızarma ve kanamaya sebep olur ve tedavisi kolaydır. Ancak ilerlediği zaman dişleri çevreleyen kemikte erimeye sebep olur ve zamanla kemik erimesi ve diş eti çekilmesine bağlı olarak dişlerde hassasiyet ve sallanma başlar. 

Diş eti iltihabına bağlı olarak kemik erimesi gerçekleştiyse daha kapsamlı bir tedavi planı yapmak gerekir. Bu tedavi planı, hastalığın evresine göre değişmektedir.

pla

Diş eti hastalığın nedeni nedir?

Diş eti hastalığının başlıca nedeni dental plaktır. 

Dental plak nedir?

Dental plak, her gün dişlerimizin üstünde biriken bakteri topluluklarıdır. Dişler üzerinde biriken plak zamanla dişlere ve diş etlerine hasar vermeye başlar. O yüzden her gün iki kere etkin bir şekilde dişleri fırçalamak gerekir. 

Yanlış fırçalama dişlerin kaybıyla sonuçlanabilir mi?

Evet, bütün anlatılanları özetlersek yanlış fırçalamayla başlıyor her şey. Yanlış fırçalama sonucu dişler çürüyor veya diş eti hastalığına bağlı olarak sallanıp kaybedilebilir.

Diş eti iltihabını nasıl önleyebilirim?

Önemli olan iyi bir ağız bakımıdır. Diş hekimi tarafından profesyonel temizlik yapılması da son derece önemlidir; çünkü plak sertleştiğinde ve diştaşı halini aldığında, sadece diş hekimi tarafından temizlenebilir.

Diş eti çekilmeleri ve tedavisi

Sağlıklı dişlerde kök yüzeyi diş etiyle örtülüdür; ancak diş eti çekilme durumunda dişlerin kök yüzeyi açığa çıkar.

Diş eti çekilmesinin nedenleri nedir?

Diş eti çekilmelerin başlıca sebebi diş eti iltihaplarıdır. Diğer sebeplerinden ise, genetik olarak ince kemik veya diş eti yapısına sahip olmak, dişlerin pozisyonu, yanlış fırçalama, piercing vs bahsetmek mümkündür.

Diş eti çekilmesinin tedavisi nedir?

Diş eti çekilmelerinin tedavisi, vakaya göre değişmektedir ve detaylı muayene ve tedavi planı gerektirir. Bazı vakalarda diş eti çekilmesine sebep olan etkeni ortadan kaldırmak yeterliyken, bazı vakalarda cerrahi işlem gerekebilmektedir.

diş eti