Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Ağızdaki bakteriler, temelde iki çeşit hastalığa sebep olurlar. Bunlardan en çok bilineni diş çürükleridir. Diğeriyse diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı genelde ağrısız seyrettiği için hasta tarafından farkedilmez. Diş eti hastalığı gingivitis ve periodontitis olarak ikiye ayrılır.

Gingivitis ve periodontitis arasındaki fark nedir?

Diş eti iltihabı diş etlerinde kanama, kızarma ve şişme gibi belirtilere sebep olur. Eğer iltihab sadece diş etlerini etkilediyse ve kemik kaybına sebep olmadıysa bunun adı gingivitistir. Ancak eğer iltihap ilerleyip çene kemiğinde erimeye sebep olursa bunun adı periodontitistir.

Gingivitis ve Periodontitis Nasıl Gelişir?

Diş fırçalama, diş ipi ve gargara doğru birşekilde yapılmadığında dişlerin etrafında bakteriler birikir.

Zamanla, bu birikme diş etlerinin iltihabına ve diş fırçalama sırasında kolayca kanamaya neden olur. Bu evrenin adı daha önce de belirttiğim gibi gingivitistir.

Eğer bu aşamada tedavi edilmez ise iltihap daha derinlere doğru ilerleyebilir. Bu aşamadan sonra iltihap çene kemiğinde erimeye, diş eti çekilmesine ve zamanla dişlerde sallanmaya sebep olur. 

Diş eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalığı genelde ağrısız bir şekilde ilerler. Ancak bazı diğer belirtiler bu hastalığa işaret edebilir. Örneğin;

Diş fırçalama sırasında veya sonrasında diş etlerinin kanaması

Kırmızı, şiş diş etleri. Sağlıklı diş etleri pembe ve sıkı olmalıdır.

Kötü ağız kokusu veya kötü tat

Diş eti çekilmesi

Sallanan veya yer değişen dişler

Diş eti Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti hastalığı tedavisinin amacı, diş etlerindeki enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Böylece diş etleri sağlıklı bir görünüşüne kavuşacaktır ve diş eti çekilmesi ve kemik erimesi duracaktır.

Tedavi seçenekleri, hastalığın evresine, daha önceki tedavilere nasıl yanıt vermiş olabileceğinize ve genel sağlığınıza bağlıdır. Seçenekler, cerrahi olmayan tedavilerden destekleyici dokuları restore etmek için cerrahiye kadar uzanır.

Diş eti Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

Diş etli hastalığın en temel sebebi yanlış uygulanan ağız hijyenine bağlı biriken bakterilerdir.

Bu yüzden ağız hijyen araçları doğru bir şekilde kullanıldığında bakterilerin birikmesi önlenmiş olur ve hastalık gelişmez. 

Bunun yanı sıra düzenli diş hekimi ziyaretleri ve düzenli diştaşı temizliği de evde yapılan bakım kadar önemlidir.