Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği sağlıklı ve güzel bir gülüş elde etmek için yapılan işlemler bütünüdür. Estetik bir gülüşe sahip olmak için, dişlerin ve diş etlerinin yüz ile harmoni içinde olması gerekir.

Estetik diş hekimliğindeki uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Kompozit dolgu

Veneer kron uygulamaları (Zirkonyum- seramik, Empress, IPS e.max )

Laminate veneer uygulamaları (Yaprak porselen)

Diş eti estetiği

Ortodonti

Diş beyazlatma

Kompozit dolgu

Dişler yanlış veya hiç fırçalanmadığında, dişlerin üzerinde biriken dental plaktaki bakteriler dişlerin çürümesine sebep olur. Çürük dişlerin tedavisinde çürük temizlenip dolgu yapılmaktadır. Dolgu materyali kompozit veya porselen Onlay-inlay şeklinde olabilmektedir. Kompozit dolgular, dişe çok iyi uyum sağlar ve diş renginde yapılabildiği için estetik sonuç vermektedir.

Kompozit dolgular ayrıca, ön dişlerdeki hafif renk ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi, aralık bulunan dişlerde aralığın kapatılması gibi durumlarda da kullanılır.

Porselen dolgular ise çürük sebebiyle çok fazla doku kaybına uğramış dişlerde alternatif bir uygulamadır ve dişten ölçü alındıktan sonra laboratuarda hazırlanır ve ikinci seansta ağıza yerleştirilir.

Veneer kron uygulamaları

Çok fazla doku kaybı olan veya kırılmış dişlere kron(kaplama) yapılmaktadır. Zirkonyum kronlar metalsiz, oldukça dayanıklı, diş etine uyumlu ve estetik malzemelerdir. Zirkonyum kronlar bütün ağızda kullanılabilir. 

Empress veya e.max gibi tam seramik malzemeler ışık geçirgenliği mükemmeldir. Sıklıkla estetik gereksinimin en üst seviye olduğu ön bölgede kullanılır.

Laminate veneer kronlar

Laminate veneerer ön bölgede hafif çapraşıklıklar, form bozuklukları, diş aralıkları ve renklenmelerin tedavisinde kullanılır. Laminate veneerler diş yüzeyinden çok az aşındırılarak veya hiç aşındırılmadan uygulanır. 

Diş eti estetiği

Estetik ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için dişler kadar diş etleri de önemlidir. Dişleri ve diş etlerinin gülüş hattı ve yüz ile harmoni içinde olması gerekir. Diş etlerine yapılan uygulamara ise pembe estetik denir. 

Diş eti estetiğindeki amaç; iltihap, kanayan diş etleri, diş eti çekilmeleri, diş eti büyümeleri ve düzensizliklerin giderilmesidir.