Günümüzün yükselen trendi ‘Hollywood smile’

Kim güzel bir gülüşe sahip olmak istemez ki? Yada şöyle sorayım kim gülerken dişlerinin çirkin görünmesini ister?

Günümüz teknolojisi hakikaten harikalar yaratıyor. Her geçen gün daha da gelişen estetik diş kaplama malzemeleri olsun, estetik dolgular olsun, çok güzel, doğal ve estetik işler yapmamıza olanak sağlıyor. Harika! Hollywood smile yada gülüş tasarımı  yapabiliyoruz, daha ne olsun? 

Peki bunu talep edenler neden çoğunlukla kadınlar? Neden reklamlarda hep güzel gülen kadın fotoğrafı var? Erkekler çirkin gülümsemeyi daha mı çok tercih ediyor? Yada hoş görünmek için Hollywood smile’a gereksinim mi duymuyorlar?

Belki de güzeli çirkini, neyi bizim istediğimizi neyin bize dayatıldığını baştan düşünmemiz gerekiyor.

Bugünün tüketim kültürü, kadın bedenini en önemli odak noktalarından biri haline getirmiş durumda. Kadınların beğeni görüp saygı görmeleri için her daim ince kalmaları, yüzlerinin kırışmalarını engellemeleri ve bir Hollywood yıldızı gibi gülmeleri gerektiğinin mesajını veriyor.

Her geçen gün Hollywood smile (gülüş tasarımı) talebiyle gelen kadın hasta sayısı artıyor ve bunların arasında orta ve ileri derece diş eti iltihabı olanlarının sayısı da hayli fazla.

Çalışmalar diyor ki ‘Orta derecede diş eti iltihabı olan hastada, toplam iltihaplı alan bir yetişkinin avuç içi kadar hatta daha ileri yıkımların olduğu vakalarda daha da geniş bir alan kaplamaktadır (Page RC, 1998).

Diyorum ki eğer avuç içiniz iltihaplı olsaydı, manikürcünüze gidip size havalı tırnaklar takmasını ister miydiniz?Bence istemezdiniz. 

Ama diş etlerinin iltihaplı olduğunu ve öncelikli olarak onların tedavi edilmesi gerektiğini söylediğim bazı kadın hastalar ısrarla bu tedavinin gözardı edilmesini ve reklamlarda gösterdiği gibi 10 gün içinde, estetik bir gülüş yapılmasını talep ediyorlar.

Güzel olmak sağlıklı olmaktan ne zaman daha önemli hale geldi?

Bir Cevap Yazın